Basowiszcza / Басовішча – Festiwal Muzyki Młodej Białorusi

wpis w: Europa | 0

Basowiszcza mają niezwykłą historię. Początkowo inicjatywa grupki studentów, Białorusinów z Podlasia, zorganizowania kilku koncertów dla siebie i przyjaciół, po upływie niemal trzydziestu lat zamieniła się w największy festiwal białoruskiej muzyki niezależnej. Niezależnej, ponieważ od samego początku do Gródka, niewielkiej wsi za Białymstokiem, przyjeżdżają zespoły, które z przyczyn politycznych mają problemy z organizowaniem swoich koncertów na Białorusi. Słysząc już kolejny rok o tym niewielkim festiwalu na wschodzie oraz tej niezwykłej idei, postanowiłem sprawdzić jak Basowiszcza wyglądają na żywo.

Basowiszcza - tytułowy

 

Przed obejrzeniem zdjęć proponuję włączenie poniższego utworu jednego z headlinerów tego rocznego festiwalu – grupy Akute. W połączeniu z fotografiami, powinno to całkiem nieźle oddawać klimat festiwalu.

 

Basowiszcza mają zdecydowanie wolnościowy charakter. Flagi Białorusi – ale nie te oficjalne, tylko te, którymi posługuje się opozycja wolnościowa, używane w latach 1918 – 1919, gdy Białoruś była wolnym i niezależnym od wpływów zewnętrznych państwem – karykatury, okrzyki „Żywie Biełaruś!” pojawiały się spontanicznie i często.

Białoruś strefa wolności

Muzyka jest bardzo istotną częścią walki o demokratyzację Białorusi. Ze środowiska związanego z muzyką niezależną wywodzi się wielu opozycjonistów. Jeśli miałbym odpowiedzieć na pytanie, o najważniejsze, co wyniosłem z tego festiwalu, byłaby to ta właśnie informacja. Nigdy nie przypuszczałem, że muzyka i ludzie z nią związani mają aż tak dużą siłę.

Basowiszcza muzyka

Można to też wyrazić innymi słowami: Zwycięstwo ducha nad materią.

Basowiszcza zwyciestwo

Owszem, pewne rzeczy nie dzieją się bez przypadku. Ale czego innego spodziewać się po festiwalu rockowym.

Basowiszcza alkohol

Przyczyniło się to do powstania kilku „alternatywnych” konstrukcji…

Basowiszcza konstrukcje

…oraz zachowań. Na zdjęciu poniżej jest akwarium. Jedna z grup festiwalowiczów przywiozła ze sobą basenik dziecięcy, wypełniła go wodą, wrzuciła nadmuchiwanego delfina do środka i karmiła go chlebem i pasztetem. Niestety, nie chciał jeść i pewnie dlatego na zdjęciu wygląda tak, jak wygląda.

Basowiszcza akwarium

Poza tym chyba wszyscy dobrze się bawili. Od fanów Justina Biebera…

Basowiszcza justin

…po sympatyczną „Panią Arbuzową”.

Basowiszcza pani arbuzowa

Zostaw Komentarz