„Zawsze jest miejsce na twórczość na poziomie” – wywiad z Bartkiem Szaro

wpis w: Wywiady | 0

Tym, którzy choć trochę interesują się twórczością podróżniczą, nie trzeba specjalnie przedstawiać Bartka Szaro. Bartek jest współautorem jednego z najbardziej poczytnych blogów podróżniczych w Polsce – „Paragon z Podróży”, autorem bloga o Polsce wschodniej pt. „Polska Be”, a także książek podróżniczych, jest również jednym z twórców cyklu spotkań „Kontynenty – Spotkaj podróżników”. Osobiście niezwykle sympatyczny i inspirujący człowiek, który w swoim czasie zaraził mnie pasją podróżowania i  bez którego, co z całą stanowczością przyznaję, nie było by tego bloga. Dlatego też wywiad z Bartkiem na jego łamach jest dla mnie ogromnym zaszczytem.

Fot. Marcin Pietrusza
Fot. Marcin Pietrusza

Z Bartkiem spotykam się w jednej z warszawskich kawiarni. Rozmawiamy o tym, jak na przestrzeni lat zmieniało się to, w jaki sposób podróżuje, a także jak wyglądało, wygląda teraz i będzie wyglądać w przyszłości środowisko twórców treści podróżniczych.

Wysłałem Ci pytania wcześniej, bo w zasadzie nie wiedziałem, czy będziesz chciał rozmawiać na takie tematy.

Pytania są dobre, bo nie jest to znowu „Co zrobić żeby zacząć podróżować?”. Takie tematy ogólne są powielane w dziewięćdziesięciu procentach wywiadów.

Dużo ich udzielasz? Kiedy zdarzyło Ci się to ostatnio?

Ostatnio? Z półtora miesiąca temu, chociaż nie widziałem ostatecznego efektu. To był wywiad dla magazynu „Glamour”, jeden z bardziej profesjonalnych, w jakich miałem okazję brać udział.

Bo to bardzo profesjonalne czasopismo, nie żaden „świerszczyk”.

Ze „świerszczyków” to tylko raz w CKM-ie jakieś moje wypowiedzi publikował. Playboy nigdy nie wyraził zainteresowania, chociaż chciałbym udzielić wywiadu dla nich.

A dla „Gejzera”?

A nie znam „Gejzera”.

To takie czasopismo dla Panów, którzy lubią Panów.

Jako dwóch panów razem prowadzących bloga? Od razu bym się zgodził. Nie wiem, jak Patryk. (śmiech) /Patryk Świątek – współautor bloga Paragon z Podróży/

Dobra, postarajmy się zrobić w miarę normalny wywiad. Czy w tym roku przypadkiem nie mija dziesięć lat od Twojej pierwszej, większej i samodzielnej podróży?

Dziesięć albo dziewięć. Klasa maturalna, miałem dziewiętnaście lat.

Dziewiętnaście? Myślałem, że siedemnaście.

W wieku siedemnastu lat to była Bułgaria, Złote Piaski, te sprawy.

Brzmi jak straszna najebunda.

Powiedzmy, że tam się dużo wyjaśniło (śmiech), poznałem swoje upodobania (śmiech). Oczywiście one są inne niż teraz.

Właśnie, jak się te upodobania zmieniały?

Na początku liczyła się przygoda. Uwielbiałem wszelkie nieprzewidywalne sytuacje, zbiegi okoliczności, sploty okoliczności, mnóstwo kontaktów z ludźmi i przypadkowość. Później było więcej zainteresowania się konkretnymi krajami, zaczęło być ważne to, dokąd jadę, a nie tylko to że jadę. Następnie zacząłem zwracać uwagę na historie, które kryją się za ludźmi, których poznaję, przyrodę i różne inne kwestie krajoznawcze. Teraz mam swoje ulubione tematy związane z podróżami, ulubione aktywności – jazdę konną, nurkowanie, czy wspinaczkę – jakie lubię z podróżowaniem łączyć i na tym się przede wszystkim skupiam.

A jak się zmieniła u Ciebie kwestia budżetowego podróżowania? Paragon z Podróży jest w końcu o tym, jak podróżować tanio.

To faktycznie się zmieniło. Raz, że mam teraz inny status materialny, niż wtedy, gdy zaczynałem studia. Dwa, że człowiek się trochę zmienia z wiekiem i potrzebuje więcej komfortu niż wtedy. Trzy, że realizacja pewnych rzeczy nie jest możliwa, gdy się jeździ kompletnie budżetowo. Tego typu podróżowanie jest oczywiście fantastyczne, ale bez kasy pewnych barier się po prostu przekroczyć nie da, no chyba że w jakiś tam  bardzo nieelegancki sposób.

A podróżowanie samemu i podróżowanie w towarzystwie? Kiedyś podróżowałeś z Patrykiem, teraz każdy z Was zajmuje się swoimi sprawami i swoimi wyjazdami.

Wspólnie nie jeździmy już od jakiegoś czasu. Głównie to wynika z tego, że interesują nas różne rzeczy. Ja osobiście wolę podróżować z ludźmi, nie samemu. Oczywiście podróżowanie i samemu i z kimś ma szereg swoich wad i zalet.

Czy te zmiany w sposobie, w jaki podróżujesz oddziaływały na to, w jaki sposób tworzysz treści podróżnicze?

Przede wszystkim zmieniał się temat, na którym się koncentrowałem. Sam sposób podróżowania chyba nie miał jednak wpływu na jakość tych treści. Bardziej widziałbym tu doświadczenie – im dłużej się coś robi, tym się jest w tym lepszym.

Zauważyłem też, że ostatnio nie robisz prezentacji, czy – jak to się zwykło mówić – prelekcji. Czy to dlatego, że zrobiło się tego strasznie dużo, ta forma bardzo się spopularyzowała i trochę opatrzyła?

Kiedyś robiliśmy z Patrykiem bardzo dużo prelekcji. Teraz, przez jakieś dwa lata, faktycznie jest tego znacznie mniej, ale to raczej dlatego, że nie miałem takiej potrzeby, nie czułem też żebym miał na tyle dobrze opracowany temat, żeby o tym mówić. Ale to chyba zmieni się w drugiej połowie tego roku, planuję kilka wystąpień, przede wszystkim o Polsce wschodniej. Popularność czy, odwrotnie, niepopularność jakiejś aktywności nie jest czynnikiem, który wpływa na moje decyzje. Faktycznie, prelekcje podróżnicze, to forma która się rozwija i to bardzo dobrze. Pojawiają się ciekawe postacie i interesujące projekty i póki będą zainteresowani tym, warto to robić i warto to rozwijać.

Jakie, będąc w – nazwijmy to – branży od niemal dziesięciu lat, obserwowałeś zmiany w środowisku osób zajmujących się podróżami, w szczególności twórców treści o tematyce podróżniczej?

Przede wszystkim pojawiło się dużo profesjonalizmu. Kiedyś było dużo więcej improwizacji, również tworzone treści były czasem nie do końca przemyślane. Teraz jest grupa ludzi, która osiągnęła bardzo wysoki poziom i z podziwem patrzy się na to, jak opowiadają – to bardzo trudna sztuka, trzeba być dobrym, charyzmatycznym mówcą, żeby zainteresować sobą tłumy.

Czy uważasz, że jesteśmy w jakimś apogeum rozwoju rzeczy podróżniczych? Mam takie wrażenie, że jest tego strasznie dużo. Festiwale wiosną i jesienią niemal co weekend, dzisiaj z resztą też zaczyna się festiwal w Poznaniu. Prelekcje są w Warszawie codziennie w dwóch miejscach na pewno, w innych miastach na pewno też.

Te imprezy, choć pozornie dotyczą tej samej tematyki, mają nieco inny charakter. Niektóre mają charakter lokalny i gromadzą osoby z okolicy. Na innych pojawiają się głównie osoby z tzw. środowiska podróżniczego. Poza tym są też wydarzenia takie jak np. rozdanie nagród. To nie koniecznie jest wobec siebie konkurencyjne. I myślę, że popularność tego typu imprez prędko się nie zmieni, zwłaszcza tych, którym uda się nadążać z duchem czasu.

Wydaje mi się, że wszelkie inicjatywy podróżnicze, nie tylko festiwale, mają ograniczoną publiczność. I ta publiczność będzie chyba coraz mniejsza, w czasach, gdy przeciętny Kowalski może bez większych problemów lecieć na koniec świata. Dlaczego miałby przychodzić na prelekcję, gdzie mówią o miejscu, do którego może sam z łatwością się dostać?

Tego typu prelekcje są cenne o tyle, że taki Kowalski może uzyskać informacje z pierwszej ręki od kogoś, kto już tam był. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego ludzie przychodzą na takie spotkania. Często jest to dobra rozrywka, czasami jest to okazja żeby poznać konkretnego twórcę. Także myślę, że to zainteresowanie będzie się w miarę utrzymywać. Część osób, mam na myśli samych prelegentów, pewnie zniknie. To przede wszystkim będą osoby, które opowiadają głównie o tym, jak gdzieś pojechały, pstryknęły kilka zdjęć i wróciły z powrotem. Większość ludzi w Polsce ma już taką możliwość, potrzeba bardziej profesjonalnego podejścia.

Przyznam się, że nie myślałem w tym kontekście o profesjonalizacji, a bardziej o specjalizacji. Że będą ludzie, którzy opowiadają np. wyłącznie o Meksyku, bo świetnie znają ten kraj i mogą o nim opowiedzieć rzeczy, których nie da się znaleźć nigdzie indziej.

Tak, już są takie osoby, które specjalizują się w jakiś swoich, wąskich tematach i wiadomo, że gdy ktoś jest zainteresowany Meksykiem, Kanadą czy pływaniem kajakiem to idzie na spotkanie z tą właśnie osobą.

Czy da się zrobić taką specjalizację w Polsce?

Nie ma jeszcze takich kierunków studiów. (śmiech)

Ale mam na myśli, czy da się jeszcze odbyć podróż po Polsce taką, żeby wzbudzała zainteresowanie znacznej grupy osób, nie tylko pasjonatów, dajmy na to, zabytkowych wieży ciśnień?

Tak, z pewnością. Ale to nie jest moim zdaniem czynnik, który powinno się brać pod uwagę przy planowaniu podróży. Czy opowieść o niej się sprzeda, czy nie. Nigdy nie kalkuluję takich rzeczy.

Jest jeszcze jeden nurt w twórczości podróżniczej, który dostrzegam, a który mógłbym nazwać roboczo „wóda, dziwki, koks”. Chodzi o robienie imprezy w podróży, czy też prezentowanie dosyć ordynarnych zachowań. Znajduje to naprawdę wielu odbiorców. I zastanawiam się, czy tego typu twórczość podróżnicza nie wyprze tej na wysokim poziomie? I czy w ogóle twórczość podróżnicza powinna mieć jakąś większą rolę, niż jedynie dostarczanie rozrywki?

Nie zaskakuje mnie to wcale. Na tej samej zasadzie więcej osób czyta książki o Harrym Potterze niż Arystotelesa. Zdecydowanie powinni istnieć twórcy, którzy tworzą coś więcej, coś głębszego, piękniejszego, bo oni rozwijają całą dziedzinę i ludzi, którzy rzeczywiście się tym interesują.

Tylko czy ta twórczość na wyższym poziomie nie jest skazana na pożarcie przez prostą rozrywkę? Mam tu też na myśli aspekt finansowy. 

Zawsze jest miejsce na twórczość na wyższym poziomie. Jeśli popatrzymy na kraje zachodnie, gdzie większość opowiadających o świecie to wybitni fotografowie, doskonali pisarze, czy nawet filmowcy, to są właśnie tacy twórcy. U nas trochę brakuje tego typu projektów, więcej jest jednak rozrywki. Ale myślę, że to się pojawi i rozwinie. Naprawdę dużo jest tu do zrobienia, wiele miejsca na rozwój, choć też zawsze mniej osób będzie interesowało się rzeczami bardziej ambitnymi, niż opowiadaniem o upijaniu się w podróży. Samo spojrzenie na to, jak świetnie rozwija się reportaż jest dowodem na to, że jest przestrzeń dla twórczości na trochę wyższym poziomie.

Patrzę na kartkę i widzę, że zostało nam ostatnie pytanie z oficjalnej części wywiadu. Jakie są Twoje plany w świetle tego wszystkiego, co powiedzieliśmy? Wróci „Polska Be”?

Wróci, w nowej formie, nawet bardzo niedługo. Polska Be i Chile, takie bardzo pokrewne tematy (śmiech).

A nie planujesz książki napisać? Z gatunku „ziemiańskie science fiction”.

Kiełkowała we mnie ta myśl, ale jeszcze nie teraz. Nie będzie to raczej ziemiańskie science-fiction.

Co to miało być ziemiańskie science-fiction? Sam to wymyśliłeś, od Ciebie z bloga to wziąłem.

Ja to wymyśliłem? (śmiech) Nie pamiętam już o co chodziło. Musiałbym przypomnieć sobie kontekst.

A co z Paragonem? Ostatnio jest dosyć chimeryczny, czasem coś pojawia się często, czasem trzeba dłużej poczekać.

No daj spokój! W ostatnim tygodniu opublikowałem pięć wpisów.

Napisałem Ci w pytaniach do tego wywiadu, że nic nie publikujesz, to dopiero zacząłeś.

Tak, tak! A tak naprawdę, to miałem trochę luźniejszy czas przez kilka miesięcy, ale teraz wracam do roboty i będę także rozwijać Paragon.

Coś poza Polską Be i Paragonem?

Chyba wystarczy na razie, wolę się na tym skupić. No i Kontynenty jeszcze, w które dużo energii wkładam.

Do dobrze, to tyle ode mnie. Pięknie dziękuję.

No to część oficjalna zakończona (śmiech). Dzięki.

 

Zostaw Komentarz